Bakıcı için çalışma ilkeleri, kabul ettiği anlaşma ile doğru orantılı olarak, müşteriye sağlaması gereken sorumlulukları ifade eder. Bu sorumluluklar her iki taraf açısından önemlidir. Ön görüşmede anne ve bakıcı, önemli ölçüde bu ilkeleri tartışır, görüşür. Esasında bu ülkelerin bir kısmı anne ya da genel olarak ebeveynlerin özel beklentilerine göre de değişkenlik gösterir. Ancak her durumda, bakıcı kişinin bazı standart (değişmez) sorumlulukları söz konusudur.

 

Bir bakıcının sorumlulukları, genel olarak çocuğun yaşına da bağlı olarak, temel ihtiyaç ve isteklerinin en iyi ve en doğru bir şekilde giderilmesini sağlamaktır. Bu aşamada sorumluluklar için onlarca madde sıralayabiliriz ancak kesin bir sınır koyamayız. Ancak özellikle de bakıcı ile anne arasında belirlenecek bazı özel çalışma ilkeleri, prensipleri ya da koşulları olarak da ifade edebiliriz, bakıcının belirli ilkelere ya da şartlara bağlı olarak bakıcılık hizmetini gerçekleştirilmesini ön görür.

 

Bakıcılar Hangi Kriterlere Bağlı Olarak Çalışır?

 

Bir bakıcının çalışma saatleri, kriterleri, koşulları ve tüm bunlara bağlı olarak belirlenecek olan çalışma ücreti tamamen beklenti ve koşullarınıza göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle çoğu zaman bakıcılar için kesin bir günlük çalışma saati ya da ücreti söylemek mümkün olamıyor. Bu detaylar ise ön görüşme olarak belirttiğimiz süreç olan, annenin bakıcı profilini tercih etmesinden sonraki süreçte belli olmaktadır. Yapılacak olan görüşmeler pek çok detayın belirleyicisidir. Bu görüşme süreci aynı zamanda tercih etmeyi düşündüğünüz bakıcının, çocuğunuzun gelişimi için ne kadar uygun bir aday olduğuna dair karar verebileceğiniz süreçtir.

 

Genel olarak piyasada yabancı uyruklu ya da Türk bebek bakıcı çalışma sistemlerini incelediğimizde, çalışma sistemlerine dair, aşağıdaki gibi bir sıralama yapmamız mümkündür.

 

  • Günlük bebek bakıcısı. Bu hizmet daha çok günlük belirli bir süre için gerçekleştirilir. Bu seçenek özellikle de, bir ya da bir kaç günlük olarak, gün içerisi için de tercih edilebilir.
  • Uzun süreli bebek bakıcısı. Uzun süreli bu hizmet en az 1 ay ve daha uzun bir süreyi kapsar. Her gün ya da haftanın belirlenen günlerinin, belirlenen saatlerinde hizmet verilebilir.
  • Yatılı bebek bakıcısı. Bu hizmet aynı zamanda “tam zamanlı çalışma” anlamına gelir. Bakıcı, tüm gün boyunca her koşulda çocuğunuzun bakımından sorumludur.

 

Tüm bu çalışma sistemleri için ise farklı çalışma ücretleri söz konusudur. Örneğin yatılı bebek bakıcısı ya da uzun süreli bebek bakıcısı tercihi yaptığınızda, bakıcıya hafta sonu izni sağlamanız ve aynı zamanda izin parası vermeniz gerekiyor. Farklı çalışma sistemleri için Türk ya da yabancı uyruklu bakıcı edinme imkanınız bulunmaktadır.

 

Bakıcı Görev ve Sorumlulukları

 

Bakıcıların görev ve sorumlulukları bellidir. Ancak bu görev ve sorumluluklara ek olarak dilerseniz sizler de kendi özel şartlarınızı ekleyebiliyorsunuz. Bir bakıcının asıl görevi genel olarak çocuğun bakımı ile ilgili olan her türlü iştir.

 

Özel olarak yapabileceğiniz bir anlaşma ile bakıcının aynı zamanda ev işlerinden de sorumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle de yabancı bakıcı tercih eden aileler daha çok bu tarz bir çalışma sisteminin uygulanmasını ister ve bunun için de ek bir ücret öder. Ödeyeceğiniz ek ücret yine bakıcıyla anlaşma sağladığınız çalışma şartlarına göre farklılık gösterir.

 

Sonuç olarak bakıcı açısından çalışma kriterleri, görev ve sorumlulukları dilediğinizde özel olarak belirleyebiliyorsunuz. Fakat bu kriterlerin tam anlamıyla uygulanabilir olduğundan emin olun. Fazladan yüklenen bir yük nedeniyle bakıcınız her bir işte tam başarılı olamayabilir. Nitekim bakıcının asıl görevi bakıcılıktır.