Çocuk bakıcısı seçimi süreci ebeveynler açısından oldukça zorlu bir süreçtir. Pek çok farklı aday profili bulunmaktadır. Yabancı bakıcı ya da Türk bakıcı olarak adayları sınıflandırsanız da, aday grupları içerisinde farklı eğitim düzeyleri, deneyim durumu gibi ayrıntılı kriterler de doğru bir bakıcı seçebilmeniz aşamasında sizi zorlayabilir. Bu seçenekler arasında yabancı çocuk bakıcısı seçeneği ise son yıllarda ebeveynlerin daha çok tercih ettiği bir bakıcı profilidir. Bunun pek çok nedeni vardır.

 

Ülkemizde yabancı çocuk bakıcısı tercih edilmesi oldukça yaygın bir taleptir. Gürcü, Azeri, Türkmen, Filipin ve Moldovyalı gibi daha çok Asya ülkelerinden gelen bakıcı adaylarının aynı zamanda sahip olduğu nitelikler, Türk ebeveynler tarafından daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

 

Neden Yabancı Çocuk Bakıcı Tercih Edilir?

 

Yabancı çocuk bakıcı denildiğinde, ilk olarak iletişim konusunda zorluklar akla gelebilir. Fakat tercih edeceğiniz bakıcının uyruğuna da bağlı olarak; iyi seviye de Türkçe konuşuyor olabilir ya da özellikle de Filipinli bakıcılar gibi ileri seviye iyi derecede İngilizce konuşan bir bakıcıyı da bulabilirsiniz. Bu sayede anlaşmanız hiç de zor olmayacaktır.

 

Ebeveynler açısından, bir yabancı çocuk bakıcı tercihi edilmesinde farklı sebepler sıralandırılabiliyor. Bu tamamen beklenti ve tercihlere kalmıştır. Özellikle de yabancı bakıcıların daha ekonomik çalışmalarını genel bir sebep olarak kabul edebiliriz. Ancak yine de genel olarak tüm yabancı bakıcılar için avantajları sıralamak doğru olmayacaktır. Nitekim Filipinli bakıcıların genel avantajları ile Gürcü bakıcıların avantajları aynı olmayabiliyor. Bu aynı zamanda kişisel özelliklere göre de değişmektedir. Bu yüzden öncelikli olarak; “olmazsa olmaz” dediğiniz kriterlerinizi belirlemenizi ve bu kriterler doğrultusunda farklı bakıcı profillerini de inceleyerek bir karar vermenizi öneriyoruz. Tabii ki kesin bir karar vermeden önce, ön görüşme aşamasında bir kaç aday ile yüz yüze görüşeceksiniz. Bu da en önemli seçim aşamasıdır diyebiliriz.

 

Yabancı Çocuk Bakıcı Nereden Bulunur?

 

Eğer sizler de çocuklarınızın bakımının yabancı çocuk bakıcı tarafından yapılmasını istiyorsanız, bu durumda bakıcı sağlayıcı, güvenilir bir firmadan yardım almanız önemlidir.

 

Sektörde bilinen ve 15 yıllık tecrübesiyle hizmet veren Gardenya Danışmanlık, yabancı çocuk bakıcı konusunda müşteri beklentilerini göz önünde bulundurur ve farklı niteliklere sahip onlarca bakıcı adayı profilini beğeninize sunar. Tek yapmanız gereken, çocuklarınızın bakımı için uygun niteliklere sahip olduğunu düşündüğünüz farklı yabancı uyruklu adaylar arasında tercih yapmak ve bu adaylar ile bir görüşme yaparak, kararınızı vermek.

Türk Çocuk Bakıcısı