Yatılı bebek bakıcısı hizmeti, bakıcı personelinin “yatılı” olarak sunduğu bir hizmettir. Burada önemli bir detay ise iş verenin (ebeveynin) bakıcı personele kalacak bir yaşam alanı sağlamasının gerekliliğidir. Bu yaşam alanı genel olarak bebeğin de bulunduğu aynı ev içerisindeki farklı bir oda olabilmektedir. Tercihen, bebeğin anlık ihtiyaçlarının kısa sürede, doğru zamanda giderilebilmesi ve hem de bebeğin sürekli kontrol altında, göz önünde olması açısından bebek odası yanı başında bakıcı olması daha doğru bir tercih olacaktır.

 

İyi Bir Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?

 

Bebek bakıcısı tercih edilirken ailelerin göz önünde bulundurduğu pek çok kriter söz konusudur. Bu kriterlerin önemli bir kısmı ise bakıcı personelin sahip olduğu kişisel özellikler ile alakalıdır.

 

Bir bebek bakıcı personelden beklentilerin, sorumlulukların ve yapılması gereken temel işlerin genel olarak aşağıdaki maddeler olduğunu söyleyebiliriz;

 

 • Temiz,
 • Güvenilir,
 • Diksiyonu düzgün,
 • Becerikli,
 • İstekli,
 • Cesaretli,
 • Öğrenmeye açık,
 • Bebek seven,
 • Sorumluluk sahibi,
 • Eğitimli olması,
 • İyi geçinmesi.

 

Tüm bu maddeler, ailelerin beklentilerine göre daha da arttırılabilir. Özellikle de söz konusu bakıcı ihtiyacı, yatılı bebek bakıcısı olduğunda, bu özellikler ve şartlar daha da önemli olmaktadır.

 

Burada ön plana çıkan kişisel özelliklerin hepsinin tamamen sağlanması biraz zor görünebilir. Bu nedenle kısa yoldan yatılı bakıcı personelin kişiliği hakkında bir ön fikre sahip olmak ve zamanla kişisel özelliklerini daha iyi bilmek için yüz yüze görüşme süreci oldukça önemlidir.

 

Güvenilir Bir Yatılı Bebek Bakıcısı Bulmak

 

Yatılı bebek bakıcısı bulmaya karar verdiğinizde, üzerinde en çok durmanız gereken temel kişisel özelliklerden birisi, kişinin “güvenilir” olmasıdır. Güvenilir olmayan bakıcılar, bebeğinizin bu hassas gelişim sürecinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle işini bilen ve daha da önemlisi güvenilir bir yatılı bebek bakıcısı bulmak daha da önemlidir.

 

Yatılı bebek bakıcı görev ve sorumlulukları açısından, kesin bir sınırlamaya tabii tutulamaz. Nitekim görev ve sorumlulukları genel olarak bebeğinizin güvenliği, temel ihtiyaçlarının karşılanması, temizliği, düzenli beslenmesi, eğlenmesi ve mutlu bir zaman geçirmesini sağlayacak diğer tüm gereksinimleri de dahil edebiliriz.

 

Beklentilerinizi karşılayacak bir personeli bulmanız için farklı yöntemler tercih edebilirsiniz. Fakat bu alanda özel bakıcı sağlayan firmaları tercih etmek daha doğru bir seçenektir. Nitekim bu firmalar sağladığı personellerin eğitimli, profesyonel ve en önemlisi de güvenilir olmasına önem vermektedir. Çocuğunuzu bakıcıya teslim etmeden önce görüşme yapıyorsunuz ve duruma bağlı olarak bu görüşmeler iki ya da üç kez tekrar edebiliyor. Sonuç olarak idealinizdeki bakıcı profilini seçiyorsunuz. Tüm bu süreçlerde Gardenya Danışmanlık olarak sizinle beraber hareket etmekteyiz.