Yatılı yardımcı, yatılı olarak ev ya da benzeri bir yaşam alanındaki, genel ihtiyaç ve genel işleri, en iyi bir şekilde gerçekleştirmekle görevli bir yardımcı personel niteliğindedir. Genel olarak yatılı yardımcı bayan olarak tercih edilmektedir. Bunun pek çok genel ve özel sebebini sıralayabiliriz. Genel sebeplerinin başında, bayanların genel olarak ev işlerine daha yatkın olması ve bu alanda daha deneyimli olmalarından dolayı ev sahip ve sahibelerinin beklentilerini karşılayacak bir hizmeti sağlayabilmeleri gelmektedir.

Bir ev yardımcısı bayan tercih edilirken, çalışma şekli önemli detaylar arasında gelmektedir. Yatılı olarak tercih edilen çalışma şeklinin pek çok avantajı bulunmaktadır.

İyi Bir Yatılı Yardımcı Nasıl Olur?

Yatılı yardımcı tercihi yaparken, birden fazla personel ile görüşme gerçekleştirmek durumunda kalabilirsiniz. Özellikle de evin düzeni konusunda hassas olan ya da evinde küçük çocukları bulunan, hasta bulunan müşterilerimizin bu konuda ne kadar seçici olduğunun farkındayız. Bu anlamda beklentileri tam anlamıyla karşılayacak bir yatılı yardımcı arayışında olanlar açısından hem bir yatılı yardımcının sahip olması gereken temel özellikleri hem de bu yardımcının görev ve sorumlulukları göz önünde bulundurmak ve bu doğrultuda iyi bir tercih yapmak gerekiyor.

Kısaca, bir yatılı yardımcının sahip olması gereken genel kişisel özelliklerini ele alalım.

  • Bakımlı ve temiz olması en önemli kriterlerden birisidir.

  • İyi, temiz giyinmeli ve güzel kokmalıdır.

  • Güler yüzlü olmalı ve hangi koşullarda ne şekilde davranılması gerektiğini bilmelidir.

  • Yardım sever olmalıdır.

  • İyi bir yatılı yardımcı ev içerisindeki her türlü işi yapabilecek kabiliyete sahip olmalıdır.

  • Seri, hızlı, enerjik ve aynı zamanda dikkatli ve gerektiğinde özenli olmalıdır.

Bu kriterler başlıca bir ev yardımcısı personelinin sağlaması gereken temel kriterlerdir diyebiliriz. Eğer bu kriterleri önemsiyorsanız, “profesyonel” nitelikteki personelleri değerlendirmeniz gerekiyor.

Yatılı Yardımcı Görev ve Sorumlulukları

Evin ya da söz konusu yaşam alanının genel işleyişi ve düzeni ile ilgili tüm konularda görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Çoğu zaman ise “yardımcı” konumunda olduklarından, daha çok ev sahibi ya da sahibesinin belirteceği kural, yol, yöntem, sınırlamalar dahilinde ev içerisindeki işleri gerçekleştirmektedir.

Gardenya Danışmanlık Yatılı yardımcı arayışınızda size yardımcı olamak için gerekli pörtföy ve tecrübesiyle hizmete devam etmektedir.