Bir bakıcı zamanla aileden bir olmakta hatta aile sırlarına dahi vakıf olabilmektedir. Bu nedenle bakıcı seçimi yaparken çok dikkatli olunmalı ve doğru tercih yapılmalıdır. Bakıcı seçimi aceleye getirilecek bir süreç değildir. Tabii ki bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Ancak ne kadar dikkat ederseniz edin sonuçta bakıcı olarak yanınızda çalışacak olanda bir insan ve “beşerdir şaşar” atasözümüzü hiç unutmamak gerek. Bunu gözardı etmemekle birlikte bakıcı seçerken de çok dikkat etmek ve bu işin uzmanlarından destek almak en iyi yoldur. Gardenya danışmanlık olarak 15 yıldır edindiğimiz tecrübeler ve yaşadığımız, sektör içerisinde duyduğumuz olayların bize kazandırdığı edinimler sonucu bazı kriterler ve eleminasyon yöntemleri geliştirdik. Bakıcı adayı karşımıza geldiğinde önce güvenilirlik ardında tecrübe ve iş bilgisi ölçülerek ailelerimize önerilmektedir. Bakıcı adayının aile ile uyumu da ayrıca bir değerlendirme konusudur.

Aile öncelikle nasıl bir bakıcı istediğine karar vermeli. Bakıcıdan beklentilerini liste halinde yazmalı. Örneğin Hasta bakıcısı mı yoksa yaşlı bakıcısı mı isteniyor. Bakıcı sadece refakat mı etmeli yoksa yemek, temizlik vb işleri de yapmalı mı? Ya da bakıcınız sadece çocuğunuzla ilgilenmeli ve onun tüm ihtiyaçlarını mı karşılamalı…

Tüm bakıcılarda ortak olarak aranacak bazı özellikler ise ;

Bakıcı güvenilir olmalıdır,güven vermelidir.

Bakıcı çalışacağı alana göre değerlendirilmeli ve gerekli fiziksel ve karakter özelliklerini taşıyıp taşımadığına dikkat edilmeli.

Bakıcı deneyimleri açısından da değerlendirilmeli.

Bakıcının yaş, fiziksel özellikleri, bireysel yetenekleri de zamanla aile içinde sağlayacağı katma değerler açısından oldukça önemlidir.