Türk çocuk bakıcısı Türk vatandaşı bir bakıcı tarafından verilen bakıcılık hizmetidir. Tam zamanlı, yarı zamanlı ya da belirteceğiniz saatlerde serbest zamanlı olarak; henüz gelişme çağındaki çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını karşılamasını, genel olarak bakımını, beslenmesini ve güvenliğini bu yolla sağlayabilirsiniz.

 

Kimi ailelerin tercihi yabancı çocuk bakıcısı olurken, bazı aileler ise özellikle Türk bakıcı aramaktadır. Bunun nedeni ise Türk bir bakıcı ile iletişim kurmanın, anlaşmanın daha kolay olmasıdır.

 

Çocuk Bakıcısı Görev ve Sorumlulukları Nedir?

 

Çocuk bakıcısının görev ve sorumluluklarını anlaşma şartlarına görev sadece çocuklar ile ilgilenmek olarak kısıtlayabileceğiniz gibi aynı zamanda ev işleri ile de ilgilenilmesi yönünde bir anlaşma gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu ekstra yükü bakıcıya yüklemek doğru olmayacaktır. Nitekim bakıcınızın sadece çocuklarınız ile ilgilenmesi daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Diğer türlü ise bir yandan ev işleri ile uğraşmak durumunda kalır ve performans düşüklüğü söz konusu olur.

 

Türk çocuk bakıcı tercihini yaptığınızda, görev ve sorumlulukları konusunda daha net çizgiler çizebilirsiniz. Bu anlamda genel olarak ebeveynlerin bir çocuk bakıcısından beklentileri aşağıdaki gibidir.

 

  • Temiz, düzenli ve bakımlı olması
  • Çocuk psikolojisinden anlıyor olması
  • Deneyimli olması
  • Bu işi severek yapıyor olması ve dolayısıyla da; genel olarak çocukları seviyor olması.
  • İletişim becerileri güçlü
  • Çocuklara hangi durumlarda ne tür davranılacağını bilen
  • İlgili, saygılı, sevecen, sevgi ve şevkat dolu

 

Gibi kriterleri sıralayabiliriz. Bakıcı kişinin düzenli olarak çalışma saatlerine uyum sağlaması da önemlidir. En önemli şart olarak ise “güvenirlik” olacaktır. Gün boyunca çocuklarınızı emanet edeceğiniz bir bakıcının güvenilir olması sayesinde daha iyi hissedersiniz ve çocuklarınızın güvende olduğundan emin olursunuz.

 

Güvenilir Çocuk Bakıcısı Nasıl Bulunur?

 

İster Türk çocuk bakıcı isterseniz de yabancı çocuk bakıcı tercihi yapıyor olun, güvenilir bir bakıcı olduğu konusunda emin olmanız gerekiyor. Bu nedenle ilk görüşmeye odaklanmalısınız. Pek çok ebeveyn aday ile ilk görüşmesinin sonucunda, gerçekten aday bakıcının, çocukları için uygun bir bakıcı olup olmadığı konusunda fikir yürütebiliyor.

 

İlk görüşmelerin gerçekleştirilebilmesi için de, elbette öncelikli olarak bir kaç profil seçmeniz gerekiyor. Gardenya Danışmanlığa ulaştığınızda, veritabanımızda bizlere başvuru yapmış olan bakıcı adaylarını sizlere sunarız. Bu adaylar arasında deneyim, eğitim, yabancı dil seviyesi gibi detayları da gözeterek kararınızı daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu aşamada çocuk bakıcı tercihi yapmanın daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Zaman kaybeden adayları görürsünüz ve karar kıldıklarınız ile ön görüşme yaparak, son kararınızı verirsiniz.

Filipinli Çocuk Bakıcısı