Annenin çalışma hayatına adapte olması ya da daha farklı özel sebeplerinden dolayı, büyüme çağındaki çocuğu ile gün boyunca ilgilenemeyecek durumda olması, çocuğun sağlıklı ve mutlu gelişimi açısından önemli bir eksikliktir. Uzmanlar bu aşamada doğru bir bakıcı tercihiyle, çocuğunuzun uyku, yemek, oyun gibi temel ihtiyaç ve isteklerini karşılayabileceğinin altını çiziyor.

 

Anneler güvenilir bir bakıcı tercih etmek konusunda çoğu zaman kararsız kalıyorlar. Bu aşamada bakıcı seçiminde kriterler için işin uzmanından faydalanmamız gerekiyor. Çocuk gelişimi uzmanlarının ortak görüş, öneri ve uyarıları iyi bir bakıcı seçimi nasıl olur sorusunun cevabını bizlere veriyor. Bu aşamada konuyu farklı açılardan ele almalıyız.

 

Uzun Süreli Bakıcı Tercihi Yapmak Gerekiyor

 

Öncelikle çocuğunuzun 3 yaşından önce bakıcıya teslim edilmesi çok da doğru değildir. Nitekim 3 yaşından önceki bir çocuğun anne tarafından bakımı, çocuğun daha sevgi dolu ve sağlıklı olması açısından önemldiri. Fakat burada bazı durumlarda özel şartlar, annelerin 3 yaşından önce de çocuklarını bakıcıya kısa ya da uzun vadeli olarak teslim etmesi söz konusudur. Burada asıl kilit nokta ise tercih edeceğiniz bakıcının uzun süreli çalışacak olmasıdır. Çünkü sık sık bakıcı değiştirmek, çocuğun gelişimini psikolojik olarak olumsuz etkiler.

 

Sık sık bakıcı değiştirmenin çocuğun gelişimindeki olumsuz etkileri; çocuğun öğrenme yetisinde bozukluk olması, güven kaybı, mutsuzluk gibi psikolojik sendromlara sebebiyet verir. Esasında bu etkilerin bazı durumlarda, kusma gibi dolaylı olarak yine psikolojiye bağlı olarak sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

 

Bu aşamada söylemeliyiz ki, bakıcı seçim süreci gerçekten önemli bir süreçtir. Tercih ettiğiniz bakıcı personelin sizlerle uzun vadede pek çok konuda anlaşıyor olması ve daha da önemlisi bebeğinizin ihtiyaç ve isteklerini karşılıyor olması önemlidir.

 

Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Anne, hayat şartlarına göre iyi bir karar vermeli ve bakıcı seçimi yaparken bu yaşlarda çocuğun gelişiminin önemli ölçüde psikolojik olarak etkilenebileceğini ve bunun da doğrudan yetişkinlik davranışlarını da etkileyebileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Bu doğrultuda, bakıcı seçerken aşağıdaki kriterler önemli olmaktadır.

 

  • Unutmayın ki, bakıcınızın yaşı ya da eğlenceli bir kişiliğe sahip olmasından çok, bakıcının çocuğunuza karşı ne kadar samimi, sevgi dolu ve içten yaklaştığı önemlidir.
  • Tercihen, çocuk bakımı konusunda eğitimli ve deneyimli bir bakıcı tercih etmeniz, çocuğunuzun sağlıklı gelişimi açısından ayrıca bir önem teşkil edecektir.
  • Hangi koşullarda, çocuğa hangi beden dili ile yaklaşması gerektiğini bilen, çocuk dilini anlayan ve karşılık verebilen bir bakıcı olması önemlidir.
  • Bakıcıda aranılan en önemli özelliklerden birisi de, kesinlikle “sorumluluk sahibi” bir kişiliğe sahip olmasıdır. Bir bakıcının sorumluluk sahibi olması, en az “güvenilir” bir kişiliğe sahip olması kadar önemli bir koşuldur.
  • Uzun süreli olarak bakıcılık yapabilecek durumda olması gerekiyor.
  • “Aileden biriymiş gibi” olması gerekiyor.
  • Bakıcının sağlıklı olması gerekiyor. Özellikle de uzun vadeli bedensel ya da zihinsel sağlık problemleri bulunan bir bakıcı, çocuğunuzun gelişiminde önemli olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.
  • Bakıcının sigara içmemesi önemlidir.
  • Eğer çocuğunuzun bakımı ile birlikte, ev işlerinin de yapılmasını önemsiyorsanız; bu durumda aynı zamanda ev işlerinde de becerikli bir bakıcı tercih etmeniz gerekebilir.

 

Bu kriterler daha da uzatılabilir. Tercih edilecek olan bakıcının “yatılı” ya da “yabancı uyruklu” olması durumuna göre, farklı kriterler de söz konusu olabilir. Ancak esasında annenin göz önünde bulundurması gereken temel kriterler ise bakıcının güvenilir, sorumluluk sahibi, çocuğun dilinden anlayan ve samimi, sevgi dolu bir bakıcı olması gerektiğidir.