Çocuğunuzun bakımı için Türk bakıcı mı yoksa yabancı bakıcı mı tercih etmelisiniz? Bazı ailelerin özellikle de yabancı bakıcı tercih ediyor olması, bakıcı seçimi yapma aşamasında olan ebeveynlerin de bu konuda bazı sorulara takılmasına neden oluyor.

 

Çocuğun gelişiminin en hassas olduğu bu dönemde yabancı bakıcı tercihi yapmanın çocuğun gelişimi açısından etkileri hakkında yine uzmanların ortak görüş ve uyarılarını dikkate almalıyız.

 

Yabancı Bebek Bakıcısı Neden Tercih Edilir?

 

Ailelerin yabancı bakıcıları tercih etmesinin pek çok nedeni olabiliyor. Bu nedenler ekonomik, sorumluluk, güvenirlik gibi konulara göre değişebilir. Bakıcının yabancı uyruklu olmasının çocuk üzerindeki etkisi ise daha çok dil-bilişsel olarak gözlemleniyor.

 

Aşağıda genel olarak nitelendirebileceğimiz sebepler, yabancı bakıcı tercihi yapılmasının temel sebepleri arasında geliyor;

 

 • Ekonomik sebepler. Yabancı bakıcılar çoğu zaman daha uygun bir fiyata bakıcılık yapmayı kabul etmektedirler.
 • İstekli olmaları. Özellikle de Asya kıtasının farklı ülkelerinden gelen yabancı uyruklu bakıcılar (Filipinliler, Endonezyalılar gibi) bakıcılık konusunda son derece istekli ve beceriklidirler. Bu da çocuğunuzu teslim edebileceğiniz, samimi ve güler yüzlü bir bakıcı anlamına gelir.
 • Dil gelişimini önemli ölçüde etkiler. Çocuğun yaşına göre, dilerseniz; çocuğun yabancı dil gelişimi de bakıcı sayesinde önemli ölçüde sağlanabilir. Fakat bunu tercih etmiyorsanız, bu durumda bakıcının Türkçe’yi iyi konuşuyor olmasına dikkat etmeniz gerekebilir.
 • Yabancı bakıcılar anlaşmalara son derece bağlıdır. Türkiye’de oturma izni ve çalışma iznini almış bakıcılar, bakıcılık işine bağlıdırlar.

 

Bu maddelere ek olarak, yabancı bakıcı seçimi ile ilgili belirtmek isteriz ki, bakıcı çocuğun temel ihtiyaçlarını ve isteklerini en iyi bir şekilde karşılayabiliyorsa ve samimiyse, yabancı uyruklu olması çocuğun gelişimini asla olumsuz bir şekilde etkilemez.

 

Türk Bebek Bakıcısı Neden Tercih Edilir?

 

Türk bebek bakıcısı, Türk vatandaşı olan bir bakıcıdır. Bazı aileler, yabancı bakıcı tercihi yerine, özel olarak Türk bir bebek bakıcısı tercih eder. Böyle bir tercihin farklı avantajları söz konusudur.

 

 • Türk bebek bakıcısı ile iletişim daha sağlıklıdır. Bakıcının hem ebeveynler ile iletişimi hem de çocuk ile iletişimi başarılı bir şekilde sağlanır.
 • Türk vatandaşı olmalarından dolayı, “çalışma izni, oturma izni…” gibi sorunlar söz konusu değildir.
 • Bakıcı, yabancı dili iyi seviyede biliyorsa, tercihinize göre ve çocuğun yaşına göre, yabancı dil algısını geliştirmesi de mümkündür.

 

Her ne kadar yabancı uyruklu bakıcılar ile Türk bakıcılar için özel olarak avantajlar sıralasak da, burada daha önemli olan ise bakıcının gerçek anlamda bir bakıcıdan beklentileri karşılayabilmesidir.

 

İyi Bir Bakıcı Nasıl Olur?

 

İyi bir bakıcı, beklentilerinizi karşılayan bir bakıcıdır. Bu beklentiler aynı zamanda bakıcının temel görevi olan çocuğun temel ihtiyaç ve isteklerinin en iyi ve en doğru bir şekilde karşılanmasıdır.

 

Ek olarak aşağıdaki maddeler, iyi bir bakıcının sahip olması gereken genel kişisel özellikler olarak sıralandırılır;

 

 • Sorumluluk sahibi olması
 • Bu işi sadece para kazanmak için yapmaması
 • Çocuk gelişimi konusunda eğitimli, deneyimli, bilgili olması
 • Gelişime ve yeni şeyler öğrenmeye açık olması
 • Kurallara uyabilen
 • Güvenilir birisi olması

 

Bu kişisel özellikler, genel olarak ebeveynlerin, bir bakıcının sahip olmasını önemsediği kişisel özelliklerdir.

 

Son olarak bakıcı seçimi sürecinin en önemli aşaması olan yüz yüze görüşmeyi gerçekleştirmeli ve bakıcınız için deneme süresi vermelisiniz. Deneme süresi boyunca bakıcıyı doğru bir şekilde denetlemek gerekiyor. Annenin bakıcıyı özellikle de ilk günlerde yakından tanıması gerekiyor. Bunun için bakıcıyla uzun bir süre geçirmeli, davranış ve tutumlarını gözlemlemelidir.